MERMER VE GRANITLERDE YAŞANAN PROBLEM SORUNLAR ÇÖZÜMLERİ

Bu standart özellikleri hakkında genel bilgi içerir ve ortak mermerden kullanır ve malzeme ile ilgili tipik sorunları tanımlar.
Mermer kalsit (CaCO3) oluşan bir son derece zor, metamorfik taştır. Kireçtaşı yoğun baskı altında in Rekristalizasyon ve jeolojik süreçler ısı sonucunda oluşur. Bu işlem bir çok sıkı kristal yapı ve küçük ama kesin porozite taşla oluşturulması etkisidir. Onun yapısı nedeniyle mermer bir çok yüksek Lehçe alabilir ve bir çok popüler dekoratif taş mimari ve heykel kullanımlar için. Özellikle cilalı mermer, mermer, sınırlı porozite su döngülerine etkileri daha az etkisine açık hale getirir. Kalsiyum karbonat, ancak, bunların mermer oluşmaktadır, asidik aracıları tarafından saldırı son derece duyarlıdır. Asidik maruz kalma gerçek sonuçları asit doğa ile değişir ancak mermer kolayca asitler, hatta çok seyreltik asitler, feshedilmiştir. Klorür, nitrat, sülfatlar ve diğer kimyasal bileşikler farklı tepki ile mermer ve mermer dayanıklılığını çözünürlük ve etkisi geniş bir yelpazesi var çeşitli yan ürünleri üretmek. Bu nedenle, her zaman mermer bozulmaya neden olan kirleticilerin tam türünü belirlemek önemlidir.
Mermer kendisi iki tür olabilir, bir kalsit ve diğer Dolomit oluşur. Dolomitik mermer kalsit mermer asit saldırılarına karşı daha dayanıklıdır. Siyah, mavi-gri, kırmızı, sarı ve yeşil, mineral bileşimi bağlı olarak da dahil olmak üzere kalsit parlak beyaz mermer aralıklarının rengi.
Tipik kullanımlar
Mermer birçok dekoratif ve yapısal kullanımı vardır. Bu heykel üsleri gelince de açık hava heykel için kullanılır; mimaride dış duvarlar ve kaplama, döşeme, dekoratif özellikleri, merdivenler ve yürüyüş yolları kullanılır. Taş kullanıldığı yol sınırlama veya pozlama şiddeti kontrol bir faktör olabilir. Kullanım veya işlev mermer da bazı tedaviler uygulanıyor fizibilite etkileyebilir, ancak kullanım türü birincil faktör bozulma ve hasar büyük türden değil hangi mermer için açıktır.
Sorunlar ve bozulma
Doğal güçleri ve aracıları hava mermer görünüm ve yapısal sağlamlık aşağılayıcı bir etkiye sahip. Bu aracılar yağmur, kar, sıcaklık, Rüzgar ve atmosferik kirleticiler bulunmaktadır. Ayrışma aracıları hemen hemen hiç tek başına çalışır veya tecrit onlar hep birlikte birbirleriyle veya diğer ajanlar bozulma ile hareket.
Yağmur suyu, atmosferdeki gazlar ile birlikte özellikle de mikro yapısı içinde tuz hareketinin daha yüksek düzeyleri oluşturma mermer, dağılmasına neden olabilir. Sıcaklık oranları bozulma ve (daha büyük taşlar) etkisi parçaları yanı sıra desen taş içinde tuz göç hareketi. Yüksek sıcaklıklar genellikle kimyasal değişimler oranını artırmak; düşük sıcaklıklarda "donma-çözülme" sorunla oluşturabilirsiniz ve sıcaklık hızlı değişiklikler fark genişlemesi nedeniyle maddi gerilmeler üretebilir. Mermer ile oluşan doğal ya da doğal problemlerin çoğunu nem gerçekleşmesi için ancak rüzgar erozyonu ve vandalizm gibi diğer sorunlar bağımsız olarak meydana gelebilir bir dereceye gerektirir.
Doğal ya da doğal mermer sorunları
Ayrışma:
Dış pozlama için tabi mermer ayrışma veya rüzgar, yağmur ve termal değişiklik doğal etkileri nedeniyle bozulur. Mermer son derece dayanıklıdır ve onun sınırlı porozite nedeniyle büyük miktarda su almaz. Ancak, su emme ve o zaman asit veya bile hafif asidik yağmur suyu maruz büyük ölçüde reaktif olduğu için önemli bozulma muzdarip olabilir. Kısacası, mermer porozite düşük olmakla birlikte, gözenekleri (eliptik) şeklinde tipik yuvarlak gözenekleri daha büyük dağılması sağlar ve mermer'ın doğal çözünürlük asitler ile birleştiğinde bu gerçeği iki büyük sorunlara neden olabilir:
Lehçe kaybı
Ayrıntılı kaybı
Ayrışma en yaygın belirtileri (nerede var) çok parlak yüzey kaybı ve keskin kenar ayrıntıları taşı dekoratif oyma alanlarında kaybı vardır.

Az yeniden genellikle olanaksız olan taş oyma kısa kenar ayrıntılı geri yüklemek için yapılabilir. Parlak veya Lehçe olabilir Bakımı ve, bir dereceye kadar Mermer yüzey üzerinde mermer parlatma tozu kullanarak ve yumuşak yastıkları polisaj geri. Belli ki çaba veya taş parlattırabilirsiniz için gerekli emek düzeyi sonra yüzey bozulma veya Lehçe kaybı derecesine bağlıdır. Yeni parçalar, geri yüklenen parçaları veya bakımlı yüzeyler ile az veya hiç bakım için uzun bir süre için ayrışma maruz kalmış yüzeyler daha daha az çaba ile son derece parlak bir durumda muhafaza edilebilir. Bu nedenle, cilalı mermer parlatma tarafından normal koruyucu bakım almanız gerekir.
Erozyon:
Erozyon yukarıda açıklanan genel ayrışma sonucu olabilir veya işleme veya maruz kalma dayalı daha yerelleştirilmiş bir fenomen olabilir. Rüzgar, toprak, kum ve diğer "parçacık" gibi hava Aşındırıcılar seçmeli olarak giyim Dış Saha ayrıntılı olabilir. Etkileri büyük ölçüde rüzgarın yönünü bağlıdır. Bu sorunu çözmek için birkaç etkili yollarından biri tarafından çevre düzenlemesi nerede yer ve/veya manzara sınıf Rüzgar saptırmak olduğunu. Bu tür çevre düzenlemesi ve/veya sınıflandırma basit ve ucuz bir büyük ve pahalı müdahale için aralığı. Kültür manzara Yönetimi Politikası ile tutarlı olması gerekir. Bu ancak, göz önünde bulundurarak uygun maliyetli olabilir
binanın uzun kullanım ömrü.
Erozyon belirtileri genel yukarıda açıklandığı gibi Lehçe ve kenar netlik kaybı olarak basit olabilir veya çevre düzenlemesi ve ekipman biçme ile başvurmanız çok yerelleştirilmiş, belirli aşınma nedeniyle olabilir. Yerelleştirilmiş hasar nedeniyle biçme tarafından temas ya da diğer bakım donanımları önlenebilir. Tekrarlayan fiziksel hasar kanıtı olduğu adımları korumak için alınması gereken
taş.
Boyama:
Mermer, renk değişikliği olup olmadığını genel veya yerelleştirilmiş, boyama. Boyama dış maddeler çeşitli veya taş veya yapı elemanlarının iç occlusions maruz kalma sonucu olabilir.
Boyama en sık karşılaşılan ve sorumlu ajanlar bazıları şunlardır:
Petrol/yağ lekeleri: Bu lekeleri genellikle vandalizm veya işleme sonucu vardır. Organik veya inorganik yağlar çeşitli temas üzerine taş içine absorbe. Penetrasyon derinliği yağ/gres, sıcaklık, taş gözeneklilik, Son'u ve kuruluk viskozite bağlıdır.
Yağ/yağ lekeleri görünümünü alan kişinin taşına koyulaşması genellikle oluşur. Boyama kenarları genellikle, özellikle uzun bir süre sonra yayılmış. Orada standart teknikler kaldırmak için petrol ve yağ lekeleri ve sık sık bakım personeli tarafından başarılı...
Mermer Petrol/yağ lekeleri çıkarmadan belirli yönergeler için bkz: 04455-10-R ve 04455-11-R.
Boyalar ve mürekkepler: boyama boya kaynağıdır ve türünü bağlı olarak herhangi bir renk olabilir. Bu türlü leke son derece kişinin çevresi yerelleştirilmesi muhtemeldir. Renklendirme içeren sıvı içine taş ve buharlaşma normal işlem sırasında absorbe, boyama pigment içinde taşı yatırılır.
04455-18-R. mermer mürekkep ve boya lekeleri çıkarmadan konusunda belirli yönergeler için bkz:
Organik lekeleri: organik lekeleri çürüyen yaprakları, kuş veya hayvan dışkıları, çiçekler, çay veya kahve gibi organik madde ile doğrudan temas tarafından kaynaklanır. Kaynağına bakılmaksızın, bu lekelerin rengi bir hafif kırmızımsı-kahverengi olma eğilimindedirler. Ayrıca sık sık kaynak kaldırıldıktan sonra kayboluyorlar. Organik lekeleri hava ve çamaşır suyu için terk olabilir veya bir kalıntı hala taşa kalabilir ancak organik kaynak kaldırıldıktan sonra dışarı okside.

04455-14-R. mermer kaldırma konusunda belirli yönergeler organik lekeleri için bkz
Metalik lekeleri: demir ya da bakır metal boyama iki ana kategoriye temel alır. Boyama kaynağı iç yapısal bileşenler veya özellikleri olabilir. Ortak bir kaynaktan su yıkama veya bitişik metalik elemanları, özellikle bronz run-off ' dir.
Pas lekeleri: Bu lekeler kırmızımsı turuncu ve oksidasyon (demir paslanma) tarafından kaynaklanır. Demir boyama genellikle yapısal veya bağlantı bileşenleri kaynağıdır. Bu bileşenler genellikle gizli ve korumalı; Ancak, penetrasyon kötü eklem gelen su veya çatlaklar etkinleştirmek veya paslanma hızlandırmak. Renk değişikliği taş içinde olabilir veya pas taş yüzeyinde bir depozito olabilir. Rust yüzey mevduat bazen temiz bir bezle ovalamaya el tarafından kaldırılmış olabilir. Leke incelenmesi böyle sadece yüzey bir ödeme olup olmadığını belirlemek için sürtünme içermelidir.
04400-06-R. mermer pas lekeleri çıkarmadan konusunda belirli yönergeler için bkz:
Bakır lekeleri: Bronz run-off su lekeleri koyu kahverengi bir açık yeşil renkli aralığında. Hangi taş yıkayın, sonra okside çözünmüş bakır tuzları (bakır veya bronz) alınan boyama sonuçları. Boyama desen, çizgili ve metalik kaynak axım yolundaki yerelleştirilmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda, özellikle plaklar nerede biyolojik büyüme veya küf gölgeli yükselmeler oluşabilir, taş, bakır tuzları suda kapalı çalışan bronz büyüme öldürme ve alanları doğrudan altındaki metal alanları çevreleyen daha temiz yapmak bir mantar ilacı, görevi görür.
04400-07-R. mermer bakır lekeleri çıkarmadan konusunda belirli yönergeler için bkz:
Genel kir, kurum ve kirliliği: mermer renksiz genellikle ya da yerel olarak atmosferik kir, kiri ve malzeme için uygun hava diğer parçacıklar tarafından. Görsel görünümünü genellikle bir uyuşturan veya sesini kapatır veya özgün renk ve parlaklık gizler etkisi ağaran eksenidir. Kir etkileri genellikle nerede yağmur suyu durulama etkisi azalır korumalı alanlarında yoğunlaştı.
Kir ince bölünmüş katı birlikte kurum, silisli toz ve hava diğer belgeleri de dahil olmak üzere organik malzeme tarafından düzenlenen karmaşık bir bileşimi olabilir. Metal, cam, seramik, metal oksitleri ve mineral parçacıkların içerebilir.
Kir genellikle yüzeye emme ve statik çekim bir arada tutulur. Kir "kabuk" bazı taşlar bozulma sırasında geliştirebilir içine dahil olmak. Biyolojik Ajanlar da kirli yüzeylerde toplayabilir ve temizlik için kullanılan aynı su yosun büyüme teşvik edebilirsiniz. Algler, liken ve yosun asit hassas taş zarar verebilir asit yan ürünleri üretebilir. Buna ek olarak, bazı su geçirmez ve su geçirmez kaplama taş üzerinde aslında statik cazibe yüzey ve sonuç almak daha hızlı kirli taş artırın.
Kir/kirliliği mermer kaldırma konusunda belirli yönergeler için bkz: 04400-01-P, 04400-02-P, 04400-03-P.
Dağılan:
Bu durum belirli bir kırılganlık veya ayrılmak veya dağıtılması için taş eğilimi nedeniyle olduğunu. Bu bir doğal zayıflık taş veya Ciltçi veya kristal yapı kademeli arıza neden olabilir veya güç ve dayanıklılık mermer etkileyen dış faktörler sonucu olabilir.

Bu durum tuzları de-şekerli krema kullanımı tarafından neden olabilir veya herhangi bir diğer tuz geçiş, bu da yükselen nem oluşabilir gibi mevcut kaynağıdır. İşte şu anda küçük olan bu durum gelişmiş bir kez, ancak potansiyel sorunların erken tespiti ve tuzları kaynaklarının ortadan kaldırılması işleminin tutuklamak için kritik hasarı onarmak için yapılabilir. Bu durum şiddetli ve belli ki nedeniyle tuzları de-icing ağır veya uygunsuz kullanımı tarafından olduğunda, bazen "Fretting tuz" denir. Düzenli korunması bakım ortadan kaldırmak koşul ortaya çıktıktan sonra dağılan teşvik nedenleri, ancak, onun düzeltme veya onarım bakım prosedürü düzeyidir. Bölgesel tarihi koruma görevlisi (RHPO) yardım için başvurulması gerekir.
Chipping:
Küçük parçalar veya daha büyük parçaları birbirinden ayrılması köşe, kenar veya harç eklemler, sık sık bir duvar biriminden yonga olarak bilinir. Bu kırıkları genellikle bozulma ve, özellikle çok sert bir işaret havan topu kullanımı nedeniyle repointing veya kaza ya da vandalizm kaynaklanır.
Onarım dekolmanı onarım, yama ve yapıştırma dahil. Yontma taş tamiri yetenekli mason gerektirir ve bir bakım yöntemidir değil. Yonga biçme veya diğer peyzaj bakım ara sıra etkisi nedeniyle ise, adımları gelecek zarar önlemek için alınması gereken
04455-03-R. mermer fiş onarılması belirli yönergeler için bkz:
Çatlamak:
Bu durum daha az 1/16-1/2 inç geniş veya daha fazla taş kadar dar çatlaklar görünümüne göre kendini gösteriyor. Bunun çeşitli nedenleri yapısal yerleşim, çok zor bir harç karışımı veya bir kusur malzeme kullanımı nedeniyle aşırı yükleme gibi kaynaklanır. Küçük çatlamak-ebilmek var olmak sorun değil, kendi başına, ama bu yapısal sorunların bir göstergesi olabilir ve çatlaklar su tuz göç teşvik taş, içi içine giriş kaynağı olabilir. Beri yoğun ısı ve basınç altında kristalize mermer nispeten homojen bir malzemedir. Ancak, tortul taşlar evrim geçirdi ve yapısal/fiziksel uçaklar farklı yoğunluk ve güç olabilir. Su veya tuzları taş girmek için izin verir, çatlama sonraki ufalanma ile uçak boyunca başarısızlık olasılığı artar. Onarım yama ve değiştirme içerir.
04455-03-R. mermer çatlakları tamir konusunda belirli yönergeler için bkz:
Dekolmanı:
Bu bir başarısızlık mermer, yapı sistemi, yani bağlayıcılar ve/veya eklem yerine bir hata değil. Tanım başarısız bileşeni ve bozulmamış hayatta uygun mekanik teknikleri kullanılarak yeniden yüklenebilir anlamına gelir. Dekolmanı monolitik bir parça ile gerçekleşemez. Görsel olarak, müstakil adet olanlar çevre ayrılmış.
Çapa veya dekolmanı yol metal konnektörler neden/veya pas ve korozyona neden taş, arkasında yapısı içine su penetrasyon tarafından hızlandırılmış. Yeterli işaret ve doldurmayı sızıntısı ve su penetrasyon içine belgili tanımlık sistem önleyecektir.

04455-21-R. müstakil mermer yeniden güvenli hale getirme hakkında belirli yönergeler için bkz:
Efflorescence:
Görünüm beyazımsı bir mevduat yerel olarak veya düzgün yüzey üzerinde tozlaşma, çözünen tuzları yüzey birikimi olabilir. Puslu bir görünüm oluşturmak çözünen tuzları için çok sayıda kaynakları vardır; tuzları harç, yanlış temizlik maddeleri, yükselen nemi, tuzları, kimyasal tedaviler ve hava kirliliği çevre düzenlemesi de-şekerli krema gelebilir. Beyazımsı mevduat tuzları daha koyu taş ve tuğla beyaz mermer üzerinde daha az belirgin olabilir. Parlatılmış yüzeyler üzerinde mevduat parlak azaltmak ve diffüz veya sisli alanı mevcut.

Efflorescence uygunsuz kimya temizlik--dan yani kaynaklanan bir tuz kalıntısı olabilir çok güçlü bir kimyasal temizleyici veya yetersiz durulama. O da su sorunları belirtisi olabilir. Tuz göç ve/veya alt Variety ve efflorescence tanımlamak için araştırılmalıdır bir belirti düşünülmelidir
kaynak çözünen tuzları ve/veya nem kaynağıdır. Düzeltici eylem o zaman bu tanıtılan bir kez sorunun kaynağını ortadan kaldırmak için alınmalıdır.

Bazı efflorescence doğal malzemeler yeni taşlar, harç ve yükleme ile ortaya çıkabilir. Normalde, bu tozlaşma doğal yağmur ve ayrışma işlemler tarafından ve/veya normal yıkama tarafından kaldırılır. Efflorescence yeni veya sürekli görünümünü yükselen nemi gibi sorunları uygunsuz temizlik yöntemleri, her biri için RHPO sevk edilmelidir, daha güçlü bir göstergedir.

04455-25-R. mermer efflorescence kaldırma konusunda belirli yönergeler için bkz:
Erozyon:
Erozyon olduğunu giyen Rüzgar, karanlıkve parçacıklar ve su doğal eylem tarafından malzeme yüzeyinin dış görev. Mermer gibi daha maruz kalan malzemeler ile oluşabilir. Denetimler belirgin herhangi bir kaybı için incelenmesi erozyon nedeniyle olabilir detay ve kenar keskinlik içermelidir.

Erozyon rock karşı karşıya veya taş ocağına karşı karşıya mermer bir sorun daha az olabilir, ama daha hassas ayrıntı ile taş üzerinde daha ciddi bir sorun olabilir. Az bir kez, diğer--dan yüzey işlemi geciktirir veya durdurmak için daha fazla maruz kalma korumak için oluşur bu sorunu düzeltmek için yapılabilir.
Dökülüyor:
Peeling, pul pul dökülme, Delaminasyon veya küçük düz ince parçalar halinde daha büyük bir parça taş taş dış katmanlarını dekolmanı kanıtladığı ufalanma erken bir aşamada bu. Döküntü genellikle kapiller nem veya duvar içinde gerçekleşen donma-çözülme çevrimleri neden olur.

Dökülüyor meydana gelirse, alan tuz kristalizasyon kuşbaşı alanlarında oluşup oluşmadığını belirlemek için incelenmesi gerekir böylece sorun da alt Variety nedeniyle oluşabilir.
Peeling:
Peeling uzağa--dan belgili tanımlık substrate şeritler veya Katmanlar yüzeyinin dökülüyor. Bu duvar kaplama kaplama ve/veya taş yüzey içinde neden yanlış uygulamadan neden olabilir. Taş bir üründe veya ayrışma da neden.

Çevre unsurları ile kimyasal reaksiyonlar nedeniyle yüzey kaplama da kabuğu veya pul yatak düzlemde.
Yükselen nemi:
Yükselen yeraltı suyu emme içine duvar kılcal eylem yoluyla temel olduğunu. Nem mermer çizilmiş ve ve sıcaklık şartları nedeniyle; Nem oranı; site sınıflandırma; Devamsızlık veya nem kursları ve/veya duvar tedavilere başarısız hangi etkiler buharlaşma yüzeylerde.
Etkin ıslak dönemlerde, yükselen mermer yer seviyesinde Bankası boyunca koyulaşma olarak görülebilir. Sürekli maruz kalma koşulları değişen nedeniyle nem seviyesini değiştirilmesini nedeniyle, boyama veya efflorescence yerden birkaç feet mesafeden görülebilir. Sorun devamı dökülüyor, peeling ve/veya ufalanma daha ciddi sorunlara yol açabilir, ancak fiziksel veya kimyasal nem geçirmezlik tarafından su veya onun yolunda kesinti taş içine ortadan kaldırılması sorunu düzeltme gerektirir.
Ufalanma:
Ufalanma ayrılması olduğunu ve uzak alt Variety, donma-çözülme, çok zor bir harç karışımı veya portland çimento repointing uygun olmayan veya yapısal bir taş olarak aşırı nedeniyle taş parçalarının kırma.

Spalling aynı zamanda daha az yoğun olan tortul taşlar mermer ile daha az sık. Mermer ufalanma diğer doğal taşlar neden olur veya duvar fabrikasyon iç kuvvetler direnmeye yeteri kadar koyu oluyor.

Spalling mermer tamiri konusunda belirli yönergeler için bkz: 04400-03-R ve 04455-03-R.
Alt Variety:
Bu duvardaki nem buharlaşır gibi altında veya duvar yüzeyin altında yatırılır çözünen tuzları zararlı olabilecek bir iç birikimi var.

Tuzları ve onların kristalizasyon birikmesi önemli baskıları ifade uçaklar ayrılmaya adet neden mermer içinde oluşturabilirsiniz. Efflorescence yüzeyi bir belirti yoktur o alt Variety mümkündür. Sorun Azaltıcı teknikleri poulticing, tanımlanan tuz kaynakları, nem taş ve nem geçirmezlik ortadan kaldırılması kaldırılması içerir.
Sugaring:
Muhtemelen tuz geçiş ve neme maruz kalma nedeniyle mermer, yüzeyinde yavaş yavaş dağılması bu. Aşırı nem cilt eriterek etkisi olabilir.

Karbonat taşlar, özellikle ince taneli mermerler, özellikle bu tür bozulma duyarlı. Yüzey bir kaba taneli, kristal ya da bazen toz görünüşüne alır.